Første spadestik taget til AURUM: Ambitiøst træbyggeri sigter efter DGNB Guld og DGNB Hjerte

De første spadestik er nu taget til AURUM, Aura Energis nye domicil. Byggeriet opføres med træ som det primære konstruktionsmateriale og har ambitionen om at opnå DGNB Guld og Hjerte efter de skærpede krav fra 2025. Norconsult leverer alle ingeniørydelser til projektet og har været med helt fra den tidlige idéfase.

For Norconsult har AURUM været et særligt interessant projekt, fordi vores ingeniører blev involveret allerede i de tidlige faser af udviklingen. Det har gjort det muligt at påvirke både konstruktionsprincipper, materialevalg og bygningens bæredygtige løsninger.

"Normalt kommer ingeniørerne først ind, når de overordnede løsninger er valgt. På AURUM har vi været med fra starten sammen med arkitekterne, og det har givet mulighed for løbende at optimere projektet og træffe de rigtige valg tidligt i processen", fortæller Tim Hviid, projektleder i Norconsult.

Norconsult har blandt andet leveret rådgivning inden for konstruktioner, VVS, ventilation, energi, dagslys, indeklima, el og brand. Derudover er der gennemført avancerede simuleringer af dagslys og indeklima for at understøtte projektets bæredygtighedsambitioner.

Træbyggeri kræver en anden tilgang

AURUM opføres med træ med henblik på at opnå målsætningen om DGNB Guld og Hjerte. Det betyder ikke, at målet har været at erstatte alle traditionelle materialer med træ. Tværtimod har Norconsult analyseret forskellige konstruktionsprincipper og materialekombinationer for at finde den rette balance mellem træ, beton og stål. 

Resultatet er et byggeri, hvor størstedelen af de bærende konstruktioner udføres i træ, mens beton anvendes strategisk i blandt andet elevator- og stabiliseringskerner, hvor materialet bidrager til bygningens stabilitet.

Tæt samarbejde med specialister

Som rådgiver har Norconsult udviklet bygningens statiske system og udført de overordnede bygværksberegninger. Projektet har ligeledes været kendetegnet ved et tæt samarbejde med entreprenører, leverandører og internationale specialister inden for trækonstruktioner fra blandt andet Østrig.

De specialiserede samarbejdspartnere er blevet involveret tidligt i processen, så deres erfaringer med samlingsprincipper, montage og produktion kunne indarbejdes, mens projektet stadig var under udvikling. På den måde er løsningerne blevet kvalificeret, før projekteringen blev låst.

Projekteret til at beskytte træet mod fugt

En af de særlige udfordringer ved større træbyggerier er byggeprocessen. Hvor beton i høj grad kan tåle at stå eksponeret under opførelsen, stiller træ større krav til fugthåndtering. 

Derfor er AURUM projekteret til at blive opført i etaper. Hver sektion bygges færdig og lukkes med tag, før næste etape påbegyndes. På den måde reduceres den tid, hvor de bærende trækonstruktioner er udsat for regn og fugt. Samtidig stiller metoden særlige krav til midlertidig afstivning og planlægning af byggeprocessen, som Norconsult også har været med til at varetage.

Det forventes, at Auras nye domicil står klar til indflytning i 2028.